A sziget élővilágára is tökéletes jelző a barátságos, mivel nem jellemző a mérgező vagy veszélyes állatok/növények jelenléte. Persze ez is a PR része, mivel van néhány élőlény amire figyelni kell.
Természetesen érdemes betartani a "ne piszkáld az élővilágot" szabályt.
Él a szigeten egy nagyon ritkán látott vipera, a fer-de-lance (andoki lándzsakígyó) ami nem keresi a bajt, ha harap akkor csak amiatt mert rálép az ember.
Másik ilyen ritkaság a karibi óriás százlábú (scolopendra gigantea), ami szintén mérgező.
A szúnyogok csípése jelenthet kellemetlenséget, mivel előfordulhat hogy dengue vagy zika vírust terjesztenek. A helyi boltokban lehet kifejezetten trópusi szúnyogok elleni szereket kapni, érdemes beszerezni belőle és használni, így teljes lehet a nyugalmunk.
A kóbor kutyák elterjedése a hurrikán után egy újabb veszélyforrás, mert nem csak barátságos, szeretgetésre vágyó állatok kóborolnak. Óvatosan barátkozzunk velük, mert van köztük harapós és hivatalosan nem tesznek ellenük a hatóságok.
Ha vörös festékkel jelölt fákkal találkozunk, akkor az a Manchineel fa, amelynek zöld bogyói nagyon mérgezőek: soha ne álljunk alá esőben, és ne együk a bogyóit.
Az évek során még nem találkoztunk ezek közül egyikkel sem, de jobb nyitott szemmel járni hiszen ez mégiscsak egy karibi sziget az óceán közepén. Ha mégis megtörtént a baj és sikerült valami különlegességgel "összevesznünk", akkor azonnal menjünk kórházba hiszen ők tudnak segíteni a bajban mivel ők ismerik az ellenszert. ( részletes információk itt: https://www.gotosxm.com/a-
Ennyit a figyelmeztetésekről, térjünk át azokra a szépségekre amikkel nagyon gyakran találkozhatunk és felejthetetlenné teszik a nyaralásunkat.
A trópusi sziget sokszínű, érdekes állatvilágából nehéz lenne minden fajt felsorolni, ha nagyon mélyen szeretnénk beleásni magunkat, akkor már több állathatározó áll rendelkezésre online is amiket a környező szigetek élővilág kutatói állítottak össze. A lista szinte végtelen egy ilyen kis karibi szigethez képest.
A strandok és a sziklás partok mentén számos tengeri madárfaj él együtt, köztük sirályok, csérek, fregattmadarak, halász madarak és a barna pelikánok (a sziget jelképe). A barna pelikánok, amik úgy néznek ki mint a jurassic parkban azok a nagy repülő "bőr dínómadarak". Tátott szájjal néztük őket amikor először megpillantottuk ahogy méltóságteljesen repülnek, majd lecsapnak a hullámok közé halászat közben.
A parttól távolabb a januártól májusig tartó párzási időszakban púpos bálnák, valamint palackorrú delfinek is feltűnhetnek. Az egyik legnagyobb élmény amikor még tengeri teknőst is láthatunk ahogy kiemeli a fejét a vízből úszkálás közben.
Gyönyörű színpompás énekesmadarak, melyek énekével nem lehet betelni, a villám gyorsan cikázó kolibrik, pillangók, különféle gyíkok, leguánok mindenféle színben és méretben kísérik utunkat bármerre járunk.
A leguánok (iguánák) a sziget mókás sárkányai, amiket több helyen szervezetten lehet etetni is, némi adományért cserébe. Persze ez inkább azoknak szól akik először járnak a szigeten, mivel ezekkel a vicces rikító színű őslényekkel bárhol (még a házunk kertjében is) összefuthatunk.
Természetesen háziállatokkal is találkozhatunk; kecskék, szamarak, tyúkok, kutyák, macskák (a kiadó házakhoz sokszor cica is tartozik aki hálásan dorombol a lábunknál ha barátkozunk vele).
Saint Martin időnkénti száraz éghajlata miatt a parthoz közel, jellemzően a szárazságtűrő növényfajták terjedtek el, a magasabb területeken pedig burjánzó növényzet jellemzi. A Flamboyant fa a sziget nemzeti fája, amely júniustól szeptemberig virágzik. Piros, sárga és narancssárga virágai a paradicsomi virágot jelentik, és ezért is hívják a fát lángoló fának.
Sokféle növényt importáltak a szigetre, mint például a tamarindát, a kókuszpálmát, a banán- és mangófákat, a bougainvillea-t. A hurrikán óta folyamatos a természet újratelepítése és védelme. Ritka, védett fajok közé tartozik a török kaktusz, a guajakfa (melyet az élet fájának is neveznek) és néhány különleges orchidea.