Európa felől – nem meglepő módon – a légi közlekedést a holland és francia nemzeti légitársaságok (nekik van ilyen) uralják. A KLM a Schiphol reptérről (https://www.klm.hu/), az Air France (https://wwws.airfrance.hu/hu) a párizsi Charles de Gaulle repülőtérről indít járatokat minden nap. Érdemes időben foglalni a jegyeket, mert az árak jellemzően emelkednek az utazási dátumhoz közeledve és a gépek szinte minden esetben tele vannak. Mindkét légitársasághoz elfogadható csatlakozás van Budapestről és Budapestre. Jó csatlakozás esetén a teljes utazási idő kb. 14 óra (2 óra Budapestről Párizs vagy Amsterdam, két óra átszállás, 9,5 óra a transzatlanti repülés). A gépek minden esetben a Princess Julianna (https://www.sxmairport.com/) repülőtérre érkeznek, a holland oldalra (FIGYELEM: telefonon az internetet kikapcsolni, ellenkező esetben nagyon drága lesz az érkezés). Minden járaton van lehetőség business class utasosztályra (https://www.youtube.com/watch?v=2x9zeiqHvvM), ami a hosszú repülési idő miatt akár megfontolandó is lehet (kb. háromszoros ár), viszont first class nincs a gépeken. A business osztályon az ülőhely teljesen ággyá alakítható, így kipihenten érkezhetünk (egy csomó pénzért cserébe). Kényelmesebb, de olcsóbb megoldást keresők részére átgondolandó lehet a premium economy utasosztály is (https://www.youtube.com/watch?v=NWRyEQFnHOo), ahol szélesebb és bármikor dönthető (azonban nem ággyá alakítható) ülések vannak.
A szigetre érkezést követően két lehetőségünk van a szállásunkhoz (vagy hajónkhoz) eljutni, taxi vagy autókölcsönzés (használható tömegközlekedés gyakorlatilag nincs).
A taxik és iránytaxik pontosan úgy néznek ki, mint az otthon az autópályán megszokott idegen rendszámos „lánylopó” kisbuszok, azzal a különbséggel, hogy minden ablakuk feketére van sötétítve és jellemzően Európában nem ismert autómárkák kisbusz típusai. A sofőrök helyi színesbőrűek, akikkel indulás előtt célszerű és megszokott egyeztetni az árat. Azonban ne lepődjünk meg ha a szabad üléseket másoknak eladják. A sziget legtávolabbi pontjára nagyságrendileg 20 USD-t fognak kérni fejenként. Ehhez arányosan a rövidebb fuvarokért. Nem jellemző a „csibészség” a taxisoknál, minden előre megbeszélhető.
Természetesen a hotelfoglalással együtt reptéri transzfer is kérhető, azonban ez a gyakorlatban egy iránytaxit fog jelenteni (ami a repülőtéren korlátlanul rendelkezésre áll), valamivel magasabb áron. Feleslegesnek gondolom. A taxiban a készpénz a megszokott fizetőeszköz, dollár vagy euró, ezzel érdemes készülni.
Abban az esetben, ha hosszabb időt maradunk vagy fontos számunkra a sziget megismerése (ami utazással jár) mindenképpen az autóbérlést javaslom. Tanácsolom, hogy kizárólag méret alapján válasszunk. Pontosan azt a legolcsóbb autót kell kibérelni, amiben elférünk a poggyászokkal együtt. A szigeten használt autók átlaga pontosan megegyezik egy magyarországi autóbontó napi kínálatával, tehát a legócskább bérautóval is ki fogunk lógni a helyiek sorából, hiszen a bérautók általában új és jó kondíciójú darabok.
A kölcsönzők jellemzően a repülőtér közelében vannak, de járda híján minden cég biztosít kisbuszos transzfert a telephelyéig. A céges felirattal bőségesen ellátott autók a kijárattal szemben, néhány tíz méterre parkolnak. A társaságok ügynökei pedig már a kijáratnál keresik az ügyfeleket. Érdemes előre foglalni.
A szigeten minden tisztességes és biztonságos, de az autókölcsönzők nem különböznek a világ más országaiban megtalálható többi hasonló szolgáltatóitól, így inkább a nemzetközi, ismert cégek választását javaslom. Ha trükköznek is a szolgáltatók, akkor leginkább azzal, hogy a kauciót nem azonnal, hanem akár egy hónap késéssel utalják vissza. Minden esetben felajánlják a különböző többletbiztosítások lehetőségét (persze extra díjért) amit nem javaslok igénybe venni, mert felesleges. Az autót nem fogják ellopni vagy feltörni, ha pedig ráesik a kókuszdió az eleve ki van zárva a kockázatok közül (megoldás: ne parkoljunk pálmafa alá).
A magyar jogosítványt mindkét oldalon elfogadják, azonban sok esetben a kölcsönzéshez a depozitot csak credit kártyával lehet rendezni (debit kártyát nem fogadnak el).
Jelenleg nekünk, magyar állampolgároknak nincs szükségünk vízumra a turisztikai célú beutazáshoz. Természetesen amennyiben 90 napnál több időt szándékozunk itt tölteni, vagy dolgozni/tanulni szeretnénk, akkor engedélyért kell folyamodnunk a megfelelő hatósághoz.
Ami nagyon FONTOS: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/holland-kiralysag-reszet-kepezo-karib-tengeri-szigetek„ A Holland Királyság tengerentúli területeit (Aruba, B.E.S. szigetek, Curacau, St. Maarten) képező karib-tengeri szigetekre magyar állampolgárok kizárólag a beutazástól számított még legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel utazhatnak be. A francia részre gyakorlatilag személyi igazolvánnyal is beutazhatnánk, de mivel a repülőtér a holland oldalon van, így az ottani szabályokat kell figyelembe venni.
Különösebb szabályok nincsenek a bevitelre vonatkozóan, azonban bár holland és francia tengerentúli terület a sziget, mégsem azonosak a szabályai az EU regulációkkal. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy vámkötelezett mindkét részre a nem saját felhasználási célú termékek bevitele bizonyos mennyiség felett, így például az alkohol vagy a cigaretta. Ezek aktuális beviteli korlátjáról érdemes előzetesen tájékozódni a következő oldalon: https://www.st-martin.org/us/travel-easy/formalities/