A francia oldal fővárosa
A sziget nyugati oldalán található település a történelmi időkben egy piszkos, mocsaras halászfalu volt (A település neve franciául: mocsár). A felemelkedése XVI. Lajos francia király uralkodásának idején kezdődhetett el. Ekkor vált fővárossá és ebben az időben építették az öböl melletti dombon az St. Louis Erődöt. Tulajdonképpen a mai napig ez a legfontosabb épület a városban. Marigot a XVIII. századi cukornád termelés és export növekedés idején vált igazán városiassá. Ezt a városképet láthatjuk most is, egy modernebb verzióban.
A település több városrészből áll: Agrément, Hameau Du Pont, Galisbay, Concordia, Sandy Ground, Saint James és Bellevue. Itt azért nem a nagyvárosi szinten megszokott kerületekre kell gondolnunk, hiszen a lakosság száma alig éri el a 10.000 főt.
A városra jellemző bájos, egyemeletes, gyarmati stílusú házak a hangulat meghatározói. Egy séta a városban gyönyörű látványt ígér nekünk, a Rue de la République tökéletes példa erre. Varázslatos látványt nyújtanak a helyiek által is gingerbread (mézeskalács) névvel illetett kis épületek.
A település közepén a kikötő, a piac és a meglepően modern bevásárlóközpont található.
A yacht-kikötőben számtalan lehetőség elérhető a hajós programokra vágyóknak vagy a hajót bérelni szándékozóknak. Érdemes ellátogatni az egynapos túrákra, amelyek során a szomszédos szigetekre is lehetőségünk van eljutni (egy egynapos katamarán bérlés, skipperrel kb. 1000-1200 EUR, a hajók akár 20 főt is fogadnak). Gyakorlott hajósok részére monohull és katamarán bérlés is elérhető a kikötőben található közvetítőkön keresztül. Innen indulnak a menetrendszerinti járatok is Anguilla-ra és időnként Saint- Barthelemy szigetre is (olcsóbb mint a repülő, azonban hosszabb az út. Rossz időben számoljunk a hullámzással). A hajóállomás előtt a nap bármely szakában végtelen számú taxit találhatunk.
A piac gyakorlatilag minden nap üzemel, de a „nagy” piacnapok szerdán és szombaton vannak, leginkább délelőtt. A ruha- és ékszerárusok mellett a kikötőtől távolabbi részen halárus, pék, gyümölcsárus és húskereskedő. Ezek az igazi csemegék.
A bevásárlóközpontba is érdemes betérni. Akik már pár napja itt vannak, azoknak furcsa lesz megtapasztalni az európai minőségű üzleteket, a légkondicionált vásárlást. A mall a kikötőtől csak pár lépés, gyakorlatilag az utca túloldalán van.
A városka néhány utcából áll, de azért annál nagyobb mintsem, hogy gyalog mindent be lehetne járni. A mellékutcákban lévő házak földszintje is gyakorlatilag minden esetben egy-egy üzletet rejt. Érdemes több időt szánni a településre és végigjárni a kisebb utcákat is. Bárok és boltok váltakozva, részben karibi, részben francia stílusban. Itt mindenki megtalálja a maga igénye szerinti szolgáltatást, akár a legmagasabb gasztronómiai vagy minőségi elvárások mellett is.
Marigot sok mindent kínál az európai konyha és a helyi finomságok terén. Az öböl előtti szabadtéri grillsütőktől, amelyek friss vörös Snappert kreol stílusban és frissen grillezett homárt kínálnak, egészen a vajas croissant-t és a franciák kedvenc péksüteményeit kínáló, hangulatos francia kávézókig. Itt minden bizonnyal egy ínyenc kalandban lesz része. Tapasztalja meg az igazi helyi konyha színterét és látogasson el a „Spice Lady”-hez, amely nemcsak a helyi fűszereiről, hanem a világ minden tájáról származó fűszereiről is ismert. Érdemes kipróbálni egy üveg Guavaberry likőrt a Guavaberry Columbier Tradition étteremben. Végtelen kultúra, íz és aroma van, amit megtapasztalhatunk a francia oldal szívében.
Hajósoknak fontos lehet a marigot-i világítótorony (18°04’15.8”N 63°05’11.5”W, FI WRG 4s, 10 metres (33ft), NGA number: 14732, Admirality number: J5658, Range nml: white: 11 red: 7 green: 7.
Az autóval érkezők számítsanak rá, hogy nem könnyű a város belső részén parkolót találni. Ha elfogyott a türelmünk, akkor a tengerparttal párhuzamos úton kifelé haladva növekednek az esélyek a szabad helyekre. Ez piacnapokon különösen igaz.